Mushroom kits have actually had a fair amount of bad press recently with many critics claiming they provide very poor value for money when you compare the yields of the mushroom kits with the actual price of the mushrooms in the shops. I find this an extremely unfair comparison and believe that it really is wrong to simply compare both with the amount of mushrooms that they produce.
You can purchase mushroom growing kits for just a few different species of mushroom – you can obtain button mushroom grow kits and you will get oyster mushroom grow kits. These two are the most common and will be purchased for the most part garden centres and usually on garden centre websites. Nevertheless, psychedelic mushroom chocolate bars for sale can also grow other varieties from more specialist websites, letting you grow your own mushrooms like Shiitake, Portobello and more. These kits usually cost around �5 to �10 and can probably present you with around �5 worth of mushrooms (if grown in the best possible environment, and according to the variety as some mushrooms cost more then others in the shops).
I hardly understand why people moan when it costs more to buy a mushroom growing kit then it can to get the mushrooms themselves. A lot of the supermarket mushrooms are grown massively in bulk and are usually grown far away and imported across, where it is so much cheaper to allow them to grow them. Then theres the fact that in a kit you get a box and obtain the substrate (compost or straw) as well as a small bag of spawn. When you buy mushrooms from a shop you aren’t left over with excellent compost for the garden (mushroom compost is among the most expensive and nutritious types of compost as the mushrooms breakdown and recycle many nutrients within the substrate). And then there’s the fact that you are growing mushrooms yourself – surely the excitement and fun factor are worth paying for too.
In my opinion mushroom growing kits are an excellent way of growing your own mushrooms and even if sometimes they don’t really offer amazing value for money when compared to the shop price become familiar with so much from doing it yourself and can probably take great pride in growing and eating your personal mushrooms. Maybe even once you have learned a bit more about cultivating mushrooms you can cut out the middleman and discover your own substrate (straw, newspaper, manure) and purchase or make your own mushroom spawn. That’s where you can get real affordability too, growing hundreds of pounds worth of mushroom from literally a couple of pounds investm